Uppdrag

Vinge har företrätt Beontag – CCRR Group i samband med förvärvet av Scandstick AB med dotterbolag och Linerless AB

10 februari 2022 M&A Arbetsrätt

Vinge har företrätt Beontag i samband med förvärvet av Scandstick koncernen. Scandstick är en internationell koncern med bolag inom tillverkning och försäljning av självhäftande material för etikettindustrin med huvudkontor i Höganäs, Sverige.

Verksamheten bedrivs med produktionsanläggningar i Sverige, Belgien, Slovenien och Polen och har totalt cirka 150 anställda.

Beontag är den största tillverkaren i Latinamerika av RAIN RFID-inlägg och taggar.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Sofie Nordgren (Projektledare), Johanna Hamrefält (M&A manager), Tilda Hall (Avtal och Fastighetsrätt), Agaton Lindgren (Finans) och Anna Ståhlklo (Arbetsrätt), samt flera andra.


Selih & Partnerji i Slovenien, Wardynski & Partners i Polen och Liedekerke i Belgien har agerat lokala ombud i transaktionen.

Relaterat

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i försäljningen av aktier i Marshall Group

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i samband med försäljningen av aktier i Marshall Group AB (publ) (”Marshall Group”) till HongShan Group, tidigare känt som Sequoia China. Marshall-familjen kommer fortsatt att vara ägare i Marshall Group.
24 januari 2025