Uppdrag

Vinge företräder Skandia vid dess investering i Lumera

27 juni 2023 Bank och finans M&A

Vinge företräder Skandia vid dess förvärv av en minoritetspost i Lumera från Monterro. I samband därmed förvärvar även AMF en minoritetspost från Monterro, samt att Monterro återinvesterar i Lumera genom sin fond M4, vilket innebar att Monterro kvarstår som majoritetsägare genom dess fonder M2 och M4.

Lumera är ett mjukvarubolag som utvecklar affärssystem för liv- och pensionsförsäkringsbranschen, bl.a. genom ett molnbaserat system som administrerar försäkringspolicyn.

Vinges team bestod av Viveka Classon, Samra Tesser, Jonna Bondemark och Philip Moré.

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026