Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av Heda Security

25 september 2023 M&A

Helix Kapital och övriga aktieägare har avyttrat sina aktier i ADEH Intressenter AB, moderbolag till Heda Security, till EMK Capital.

Under Helix ägarperiod sedan 2018 har koncernen framgångsrikt påvisat stark lönsam tillväxt drivet både av organiska satsningar och en omfattande förvärvsresa, vilket har positionerat koncernen som marknadsledande i Sverige inom områdessäkerhet.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Eléonore Friberg, Maximilian Bengtsson, Per Kling, Christoffer Widström, Emelie Schoning och Emy Rydén.

Klients pressrelease läses här.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026