Uppdrag

Vinge företräder Bellbox vid sammanslagningen med Lyko

26 november 2014

Vinge företräder Bellbox vid sammanslagningen med Lyko. Genom sammanslagningen skapas en nordisk ledare inom professionell hårvård och skönhet. Den kombinerade gruppen förväntas omsätta närmare 500 miljoner kronor och skapar i och med sammanslagningen en multi-channel retailer med Bellbox snabbväxande butiksnätverk, bestående av 30 helägda butiker i Sverige och Norge samt Lyko.se, en av Sveriges ledande destinationer för skönhetsprodukter på nätet. 

Vinges team bestod av ansvarig delägare Jonas Bergström samt i huvudsak av biträdande juristerna Alex Miler och Maria Dahlin. Louise Brorson Salomon har biträtt i finansieringsfrågor.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026