Uppdrag

Vinge företräder AcadeMedia i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

15 juni 2016

Vinge företräder AcadeMedia AB (publ) och säljande aktieägare i samband med AcadeMedias notering på Nasdaq Stockholm. Handel i AcadeMedia-aktien på Nasdaq Stockholm inleds idag, den 15 juni 2016. Priset i erbjudandet sattes till 40 kronor per aktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för det totala antalet aktier i bolaget efter genomförandet av erbjudandet om 3 764 miljoner kronor. Förutsatt att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo uppgår värdet av erbjudandet till cirka 1 093 miljoner kronor. 

AcadeMedia är norra Europas ledande och enskilt största fristående utbildningsaktör. Under 2014/15 gick drygt 62 000 barn och elever i AcadeMedias förskolor, grundskolor och gymnasieskolor. Ytterligare 80 000 personer deltog i AcadeMedias utbildningar för vuxna. Totalt hade AcadeMedia under 2014/15 cirka 400 förskolor, grundskolor och gymnasieskolor i Sverige och Norge samt cirka 150 vuxenutbildningsenheter i Sverige. AcadeMedia har även sju förskolor i München-området i Tyskland. AcadeMedia har verksamhet i hela utbildningskedjan, från förskola, grundskola och gymnasieskola till vuxenutbildning.

Vinges team består huvudsakligen av Erik Sjöman, Dain Hård Nevonen, Christian Lindhé, Ludvig Frithiof, Sofie Bjärtun, Nils Fredrik Dehlin och Astrid Karlsson. Maria Schultzberg och Emelie Parland biträder med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026