Uppdrag

Vinge biträder Geveko vid dess första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 170 miljoner och ingående av super senior RCF

31 mars 2025 Bank och finans

Vinge har biträtt Geveko Holding AB (publ) i samband med dess första emission av seniora säkerställda obligationer med rörlig ränta om EUR 170 miljoner (inom ett rambelopp om EUR 325 miljoner) samt vid ingåendet av en super senior revolverande kreditfacilitet med en nordisk bank.

Obligationerna och kreditfaciliteten omfattas av ett gemensamt säkerhetspaket enligt ett borgenärsavtal (intercreditor agreement) och ett vattenfallsarrangemang.

Pareto Securities AB agerade sole bookrunner i transaktionen.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn, Arvid Weimers och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026