Uppdrag

Vinge har företrätt EQT VIII i samband med försäljningen av Recover till Pangea AS

Recover är en ledande specialist inom fastighetssanering i Skandinavien. Sedan EQT:s förvärv 2020 har Recover investerat i digitalisering och avyttrat icke-kärnverksamheter för att stärka fokuset på vatten, brand och andra centrala tjänster inom fastighetssanering.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johanna Wiberg, Amanda Steen och Matilda Hamner (M&A), Niclas Lindblom, Martin Boström och Mario Saad (Commercial Agreements), Madelene Andersson och Sara Franson (Real Estate), Johan Cederblad och Stina Larsson (Regulatory), Louisa Fagarasan (Employment) och Jessica Öijer (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026