Uppdrag

Vinge har biträtt Igneo Infrastructure Partners i samband med försäljningen av ForSea AB

24 november 2022

Vinge har biträtt Igneo Infrastructure Partners under försäljningsprocessen av ForSea-koncernen till Seabridge BidCo AB, ett helägt dotterbolag till Molslinjen A/S, vilket ytterst ägs av EQT. ForSea AB med dotterbolag driver trafiken på färjelinjen mellan Helsingborg och Helsingør och är den enda operatören av ”roll-on/roll-off-färjor” på denna rutt med över 6 miljoner passagerare årligen.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026