Uppdrag

Vinge företräder Blue Wolf Capital Partners i samband med förvärv av sju tillverknings- och utvecklingsanläggningar från Recipharm

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Blue Wolf Capital Partners LLC (”Blue Wolf”), ett middle market private equity-bolag specialiserat på hälsovårds- och industrisektorerna, i samband med förvärvet av sju tillverknings- och utvecklingsanläggningar i Sverige, Frankrike och Spanien från Recipharm Group, en organisation verksam inom kontraktsutveckling och kontraktstillverkning (”CDMO”) med huvudkontor i Stockholm.

De sju anläggningarna har varit en del av Recipharm i över ett decennium och har fokuserat på tillverkning och utveckling av orala fasta, halvfasta och flytande läkemedelsprodukter i dosform. Anläggningarna levererar till över 120 kunder runt om i världen och har en stark historik av kvalitet och regelefterlevnad. Tillsammans kommer dessa anläggningar att bilda en ny, oberoende CDMO-plattform med fortsatt fokus på läkemedelstillverkning under ett nytt företagsnamn, vilket kommer att tillkännages efter transaktionens slutförande.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Bergström, Matthias Pannier, Carl Sander, Per Kling och Alexander Rüdén (M&A), Sam Seddigh, Emil Lindwall och Agnes Pigg (Employment), Johan Cederblad, Lina Österberg och Madelene Andersson (Real Estate and Environment), Stojan Arnerstål (Life Science and Regulatory), Mathilda Persson, Fredrika Hjelmberg, Christoffer Nordin, Carla Zachariasson och Elis Allmark (Commercial Contracts and Separation), Daniel Wendelsson, David Olander, Hilda Ivarsson och Hanna Lemne (FDI) samt Anna Ekdahl Roos (Transaction Support).

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026