Uppdrag

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)

Alfa eCare är en ledande leverantör av digital programvara för hälso- och sjukvård, välfärd och barnomsorg i Norden. Alfa eCare har kontor i Finland och Danmark, och huvudkontor i Sverige. Företaget har cirka 120 anställda och över 1 300 kunder inom offentlig och privat sektor. SBD är en marknadsledande leverantör av programvara för hälso- och sjukvård och barnomsorg i Nederländerna, med tjänster inom äldreomsorg, handikappomsorg, psykisk hälsa, rehabilitering, ungdomsvård, barnomsorg och oberoende behandlingscenter (ITC).

Alfa eCare och SDB går samman för att skapa en ledande aktör på den europeiska marknaden för hälso- och sjukvård.

Vinges team bestod huvudsakligen av Filip Öhrner, Jonatan Stentorp, Ian Linde (M&A), Felix Möller, Sofia Haggren (Bank & Finans), Martin Boström, Siri Blomberg (Kommersiella avtal samt IT & GDPR), Alice Göransson, Louisa Fagarasan (Arbetsrätt), Felizia Wiker (IP), Caroline Löv och Jasmina Skandrani (Transaktionsstöd).

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026