Uppdrag

Vinge företräder Blue Wolf Capital Partners i samband med förvärv av sju tillverknings- och utvecklingsanläggningar från Recipharm

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Blue Wolf Capital Partners LLC (”Blue Wolf”), ett middle market private equity-bolag specialiserat på hälsovårds- och industrisektorerna, i samband med förvärvet av sju tillverknings- och utvecklingsanläggningar i Sverige, Frankrike och Spanien från Recipharm Group, en organisation verksam inom kontraktsutveckling och kontraktstillverkning (”CDMO”) med huvudkontor i Stockholm.

De sju anläggningarna har varit en del av Recipharm i över ett decennium och har fokuserat på tillverkning och utveckling av orala fasta, halvfasta och flytande läkemedelsprodukter i dosform. Anläggningarna levererar till över 120 kunder runt om i världen och har en stark historik av kvalitet och regelefterlevnad. Tillsammans kommer dessa anläggningar att bilda en ny, oberoende CDMO-plattform med fortsatt fokus på läkemedelstillverkning under ett nytt företagsnamn, vilket kommer att tillkännages efter transaktionens slutförande.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Bergström, Matthias Pannier, Carl Sander, Per Kling och Alexander Rüdén (M&A), Sam Seddigh, Emil Lindwall och Agnes Pigg (Employment), Johan Cederblad, Lina Österberg och Madelene Andersson (Real Estate and Environment), Stojan Arnerstål (Life Science and Regulatory), Mathilda Persson, Fredrika Hjelmberg, Christoffer Nordin, Carla Zachariasson och Elis Allmark (Commercial Contracts and Separation), Daniel Wendelsson, David Olander, Hilda Ivarsson och Hanna Lemne (FDI) samt Anna Ekdahl Roos (Transaction Support).

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026