Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
Vinge företräder Northern Environmental and Water Solutions AB (“NEWS”), ett portföljbolag till Litorina, i samband med försäljningen av de operativa dotterbolagen Skandinavisk Kommunalteknik, FANN VA-Teknik och Alunda Polyeten till Wienerberger AG (Vienna Stock Exchange: WIE). Transaktionen förväntas slutföras under Q2 2026.
Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
Vinge har tillsammans med Kirkland & Ellis företrätt Bain Capital i samband med förvärvet av en majoritetsandel i Aktiebolaget Tingstad Papper ("Tingstad") och dess dotterbolag.
PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.