Uppdrag

Vinge företräder ägaren till Compilator AB i samband med försäljning av bolaget till Kerridge Commercial Systems Ltd (”KCS”).

29 juni 2023 M&A

Compilator AB utvecklar ERP-system till däckbranschen. KCS är en marknadsledande leverantör av ERP- och affärssystem med över 35.000 kunder över hela världen, med fokus på fordons-, distributions-, detaljhandels- och maskinuthyrningsmarknaderna.

Förvärvet har strategisk betydelse för KCS, då det breddar koncernens produktutbud mot däckbranschen och dessutom ger koncernen en närvaro på den skandinaviska marknaden.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Ottergren, Jonatan Karlsson (M&A) och Annika Tingström (projektassistent).

 

Pressmeddelande.

Relaterat

Vinge har biträtt Behold Ventures vid fondresningen av Behold Ventures första fond

Behold Ventures höll sin final closing den 27 juni 2025 och säkrade därmed investeringsåtaganden till sin första fond om drygt 550 miljoner kronor från en internationell investerarbas bestående av bl.a. Europeiska investeringsfonden (EIF).
10 juli 2025

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025