Uppdrag

Vinge biträder vid Stendörren Fastigheter AB (publ):s emission och återköp av obligationer

22 januari 2021 Bank och finans

Vinge biträder vid Stendörrens emission av en ny senior och icke säkerställd obligation om SEK 700.000.000 inom ett rambelopp om SEK 1.000.000.000 samt vid Stendörrens återköp av deras tidigare utgivna seniora och icke säkerställda obligationer.

De nyemitterade obligationerna har en löptid om 3.25 år och löper med en ränta om 3 månader STIBOR plus 365 baspunkter. I enlighet med villkoren avses de nyemitterade obligationerna att upptas till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm. Nordea Bank Abp och Swedbank AB (publ) agerade arrangörer, bookrunners och dealer managers i samband med transaktionen. Swedbank AB (publ) agerade även emissionsinstitut.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda och Hannes Pettersson.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025

Vinge har företrätt EQT VIII i samband med försäljningen av Recover till Pangea AS

Recover är en ledande specialist inom fastighetssanering i Skandinavien. Sedan EQT:s förvärv 2020 har Recover investerat i digitalisering och avyttrat icke-kärnverksamheter för att stärka fokuset på vatten, brand och andra centrala tjänster inom fastighetssanering.
2 juli 2025

Vinge biträder XPartners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder XPartners Samhällsbyggnad AB (”XPartners”) vid dess emission av seniora, säkerställda obligationer om SEK 3 miljarder
2 juli 2025