Uppdrag

Vinge biträder enterstore i samband med förvärvet av Miss Mary of Sweden

Enterstore a.s., ägt av Hartenberg Holding, har ingått avtal med Scope Growth III L.P. om förvärv av Swedish Bra Holding AB, Miss Mary of Sweden. Miss Mary är verksamt med design, tillverkning och försäljning av damunderkläder med ca 90 procent av omsättningen inom e-handel. Enterstore är en e-handelskoncern bestående av portföljbolag med ledande varumärken inom nischbranscher.

Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid, Petronella Hallberg (projektledare), Amelia Rihs (M&A), Anna Palmérus (konkurrensrätt), Anders Leissner (sanktioner och försäkring), Michaela Örtberg (GDPR och IT), Aleksandar Bajic (kommersiella avtal), Sofia Haggren (finansiering) och Amanda Stoltz (projektassistens och VDR). Walless OÛ har biträtt med legal rådgivning avseende estnisk rätt.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025