Uppdrag

Vinge biträder enterstore i samband med förvärvet av Miss Mary of Sweden

Enterstore a.s., ägt av Hartenberg Holding, har ingått avtal med Scope Growth III L.P. om förvärv av Swedish Bra Holding AB, Miss Mary of Sweden. Miss Mary är verksamt med design, tillverkning och försäljning av damunderkläder med ca 90 procent av omsättningen inom e-handel. Enterstore är en e-handelskoncern bestående av portföljbolag med ledande varumärken inom nischbranscher.

Vinges team utgörs huvudsakligen av Anders Strid, Petronella Hallberg (projektledare), Amelia Rihs (M&A), Anna Palmérus (konkurrensrätt), Anders Leissner (sanktioner och försäkring), Michaela Örtberg (GDPR och IT), Aleksandar Bajic (kommersiella avtal), Sofia Haggren (finansiering) och Amanda Stoltz (projektassistens och VDR). Walless OÛ har biträtt med legal rådgivning avseende estnisk rätt.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026