Uppdrag

Vinge biträder Cellink i riktade nyemissioner om 946 MSEK

Vinge biträder Cellink i samband med riktad nyemissioner av drygt 5,9 miljoner aktier av serie B som kommer att tillföra Cellink 946 MSEK.

Teckningskursen har fastställts genom ett s.k. accelererat bookbuildingförfarande utförd av Carnegie och J.P. Morgan och motsvarade en rabatt om 1,7 % jämfört med aktiens stängningskursen på Nasdaq Stockholm. Närmare 4,3 miljoner aktier har emitterats med stöd av bolagsstämmans bemyndigande och drygt 1,6 miljoner aktier emmiteras villkorat av en extra bolagsstämmas godkännande. Syftet med nyemissionerna är dels finansiering av den kontanta delen av köpeskillingen för förvärvet av Scienion Ag., dels skapa utrymme för Cellinks fortsatta M&A-agenda.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Edin Agic och Victoria Gunnerek.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025

Vinge har företrätt EQT VIII i samband med försäljningen av Recover till Pangea AS

Recover är en ledande specialist inom fastighetssanering i Skandinavien. Sedan EQT:s förvärv 2020 har Recover investerat i digitalisering och avyttrat icke-kärnverksamheter för att stärka fokuset på vatten, brand och andra centrala tjänster inom fastighetssanering.
2 juli 2025

Vinge biträder XPartners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder XPartners Samhällsbyggnad AB (”XPartners”) vid dess emission av seniora, säkerställda obligationer om SEK 3 miljarder
2 juli 2025