Uppdrag

Vinge agerade svensk legal rådgivare till Viking Global Investors i ett förvärv av en betydande kontrollerande andel av aktierna i Voyado i en transaktion som värderar bolaget till cirka 3,5 miljarder kronor

Voyado är en snabbväxande och ledande plattform för kundupplevelse inom detaljhandeln och har etablerat sig som en av de mest betrodda teknikleverantörerna i Norden. Plattformen är integrerad i många detaljhandelsföretags affärskritiska infrastruktur och hjälper återförsäljare och varumärken att omvandla kund- och produktdata till lojalitet, optimera e-handelsresultat samt skapa en mer personlig köpupplevelse – både i butik och online.

Viking kommer att samarbeta med Voyados grundare samt befintliga institutionella investerare, däribland NovAx, Verdane, H&M och eEquity, som samtliga kvarstår som aktieägare i bolaget.

Transaktionen är föremål för sedvanliga myndighetsgodkännanden.

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Matthias Pannier, Edvard Gustafsson, Alex Forsberg och Ellenor Eckerborn (M&A), Victor Ericsson (Skatt), Mathilda Persson, Nicklas Thorgerzon, Elis Allmark och Siri Blomberg (Kommersiella avtal, IT och GDPR), Nour Makie och Ida Appelgren (Bank och Finans), Hayaat Ibrahim och Gulestan Ali (Compliance), Simon Söderholm och Agnes Pigg (Arbetsrätt), Arvid Axelryd, Alva Skott och Maja Helm (IP), Madelene Andersson och Wilma Hellman (Fastighet och Miljö), Daniel Wendelsson och Hampus Peterson (FDI), Julia Ulander Kull (Transaktionsstöd).

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025