Uppdrag

Vinge har företrätt VEF AB (publ) i samband med notering av bolagets stamaktier på Nasdaq Stockholms huvudlista

Vinge har företrätt VEF AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Growth Market till Nasdaq Stockholms huvudlista. Prospektet offentliggjordes den 30 maj 2022 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 1 juni 2022.

VEF är ett investmentbolag vars syfte är att investera i bolag i ett tidigt skede som erbjuder moderna finansiella tjänster i tillväxtmarknader. VEF fokuserar på stora tillväxtmarknader och investerar över hela spektrat av finansiella tjänster inklusive betalningar, kreditgivning, mobila lösningar och förmögenhetsförvaltning.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Emma Brolund, Anna Svensson och Johannes Akyol (Kapitalmarknad och Publik M&A) och Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Företagsbeskattning).

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026