Uppdrag

Vinge har företrätt Nascent Invest i samband med investering i QureTech Bio

26 oktober 2020 M&A

Vinge har agerat rådgivare till Nascent Invest i samband med investering i QureTech Bio AB, ett bolag som söker nya lösningar i kampen mot antibiotikaresistenta bakterier.

Den nuvarande ägaren Nordiska Centrumhus m fl deltar i finansieringsrundan och den totala investeringen uppgår till 14,4 milj kr.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad.

Relaterat

Vinge biträder Qben Infra vid emission av seniora, icke-säkerställda obligationer och förtida återinlösen

Vinge har biträtt Qben Infra AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 000 000 (inom en ram om SEK 600 000 000) och i samband med dess dotterbolag ININ Group AS parallella förtida återinlösen av dess tidigare emitterade seniora, säkerställda obligationer med förfall under 2027.
16 januari 2025

Vinge företräder Intera Partners i samband med investeringen i Yellow Elk

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners vid investeringen i AI- och dataanalysföretaget Yellow Elk.
15 januari 2025

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenatgruppen från IK. Förvärvet av Mecenat är den första investeringen som görs genom Inflexions nya Enterprise Fund VI, och Inflexions första förvärv i Sverige.
14 januari 2025