Uppdrag

Vinge har företrätt Axcels portföljbolag Loopia i samband med förvärvet av Binero Groups webbhotellsverksamhet

17 juli 2019 M&A

Loopia har skrivit på avtal avseende förvärv av Binero Groups webbhotellsverksamhet i Sverige och Tyskland som tillhandahåller webbhotell och domännamn till små och medelstora företag samt privatpersoner.

Webbhotellsverksamheten kommer att avyttras från Binero Groups ordinarie verksamhet i samband med förvärvet som förväntas genomföras i slutet av augusti 2019. Transaktionen är villkorad av sedvanliga tillträdesvillkor. För Loopia är detta ännu ett steg mot att nå en volym som möjliggör investeringar i en ännu bättre användarupplevelse för alla kunder. Verksamheten som Loopia förvärvar erbjuder webbhotell och domännamn i abonnemangsform till små och medelstora företag och privatpersoner. Kundbasen och produktutbudet passar väl in i Loopia Group som kommer att fortsätta utveckla Loopias förmåga att erbjuda och leverera en utmärkt användarupplevelse, utveckling och en förstklassig support till sina kunder. Den sammanlagda köpeskillingen uppgår till ca 380 Mkr.

Vinges team bestod främst av delägarna Christina Kokko (M&A) och Mikael Ståhl (Banking and Finance) samt biträdande juristerna Linda Sengul, Vilhelm Rondahl och Stina Bengtsson (M&A), Josefine Larsson (Banking and Finance), Mathilda Persson, Nicklas Thorgerzon och Jolene Reimerson (IT), Ilze Lukins (IP), Hedvig Ekdahl (Commercial Agreements), Lisa Ullman (Employment) samt VDR-assistent Jessica Öijer. 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Fidelio Capital AB vid deras investering i Newsec AB

Vinge har biträtt Fidelio Capital AB vid bolagets investering i Newsec AB, ett ledande företag inom fastighetsförvaltning och rådgivning i Norden och Baltikum. Fidelio Capital AB har en vision om att expandera verksamheten genom bland annat företagsförvärv och digital utveckling inom fastighetsförvaltning.
9 juni 2025

Vinge har företrätt Brand Equity Group Sweden AB i samband med dess förvärv av PREVOX REKLAM Aktiebolag och Jonas Anderzson of Sweden AB

Vinge har företrätt Brand Equity Group Sweden AB i samband med dess parallella förvärv av PREVOX REKLAM Aktiebolag och Jonas Anderzson of Sweden AB. De förvärvade verksamheterna bedriver produktmedieverksamhet, med huvudsaklig inriktning mot marknadsföring och produktion av produktmedia. Genom förvärven stärker Brand Equity Group Sweden AB sin position i Sverige inom produktmedia och varumärkeskommunikation.  
9 juni 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025