Uppdrag

Vinge har biträtt TransPerfect vid förvärvet av Semantix

17 augusti 2021 M&A Arbetsrätt

Vinge har biträtt TransPerfect Global Inc., världens ledande leverantör av språk- och tekniklösningar för den globala marknaden, i samband med förvärvet av Semantix International Group AB, som är Nordens största leverantör av översättnings- och tolktjänster.

Semantix omsätter drygt 700 MSEK och har cirka 320 anställda i Sverige, Danmark, Finland, Norge, Spanien, och Kroatien.

Vinges team har huvudsakligen bestått av ansvarig delägare Anders Strid, Anna Jonsson (projektansvarig), Magnus Hedsund, Wilhelm Stenvall, Christian Riddarbo, Emelie Svensäter Jerntorp, Selma Beganovic, Karin Gynnerstadt, Julia Söderdahl, Alexander Lindeberg, Anna Högsten, Gabriella Varga, Jakob Larsson Taghizadeh, Stina Karinsdotter och Erik Ax.

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025