Uppdrag

Vinge har biträtt Fortum i samband med försäljningen av återvinnings- och avfallsverksamheten

Vinge har tillsammans med bland andra Castrén & Snellman biträtt Fortum i samband med försäljningen av dess återvinnings- och avfallsverksamhet till Summa Equity genom dess portföljbolag NG Group. Köpeskillingen uppgår till cirka 800 miljoner euro på skuldfri basis.

Återvinnings- och avfallsverksamheten som är föremål för försäljning inbegriper kommunal och industriell avfallsbehandling samt återvinningstjänster för hantering och återvinning av plast, metaller, aska, slagg och farligt avfall. Verksamheterna finns i Finland, Sverige, Danmark och Norge och har för närvarande cirka 900 medarbetare.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren och Gustav Wahlberg (M&A), Johan Cederblad och Lina Österberg (Miljö), Martin Boström och Elis Allmark (Corporate Commercial), Sam Seddigh och Agnes Pigg (Arbetsrätt), Linn Adelwald och Karl-Gustaw Tobola (Bank & Finans), Frida Ställborn (Fastighet) samt Daniel Wendelsson, David Olander, Dagne Sabockis och Lovisa Lewin (Regulatory)

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026