Uppdrag

Vinge har biträtt Fortum i samband med försäljningen av återvinnings- och avfallsverksamheten

Vinge har tillsammans med bland andra Castrén & Snellman biträtt Fortum i samband med försäljningen av dess återvinnings- och avfallsverksamhet till Summa Equity genom dess portföljbolag NG Group. Köpeskillingen uppgår till cirka 800 miljoner euro på skuldfri basis.

Återvinnings- och avfallsverksamheten som är föremål för försäljning inbegriper kommunal och industriell avfallsbehandling samt återvinningstjänster för hantering och återvinning av plast, metaller, aska, slagg och farligt avfall. Verksamheterna finns i Finland, Sverige, Danmark och Norge och har för närvarande cirka 900 medarbetare.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren och Gustav Wahlberg (M&A), Johan Cederblad och Lina Österberg (Miljö), Martin Boström och Elis Allmark (Corporate Commercial), Sam Seddigh och Agnes Pigg (Arbetsrätt), Linn Adelwald och Karl-Gustaw Tobola (Bank & Finans), Frida Ställborn (Fastighet) samt Daniel Wendelsson, David Olander, Dagne Sabockis och Lovisa Lewin (Regulatory)

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025