Uppdrag

Vinge har agerat svensk rådgivare åt Altor Fund V i samband med dess förvärv av Rise Up Fashion GmbH (“oceansapart”)

15 september 2021 Bank och finans M&A

Vinge har agerat svensk rådgivare åt Altor Fund V i samband med dess förvärv av Rise Up Fashion GmbH (“oceansapart”), det tyska bolag som äger oceansapart #soulful clothing.

Vinges team bestod främst av Ulrich Ziche, Hannah Kajlinger (M&A) and Seyran Sahin (Banking and Finance).

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025

Vinge bistår Gotlandsbolaget i satsningen på framtidens sjöfart

Gotlandsbolaget har tagit ett viktigt steg mot en mer hållbar framtid genom att beställa den snabbgående katamaranen Gotland Horizon X, som kommer att drivas av fossilfria bränslen. För Vinge har det varit ett privilegium att bistå Gotlandsbolaget med rådgivning under processen.
14 februari 2025

Vinge företräder Industrifonden i samband med deras investering i Agteria Biotech

Vinge företräder Industrifonden i samband med deras deltagande i Agteria Biotech AB’s seed-finansiering. Rundan leddes av Industrifonden och AgriZeroNZ.
13 februari 2025