Uppdrag

Vinge företräder Schibsted Media i samband med deras förvärv av TV4 och MTV Finland

Schibsted Media har ingått avtal avseende förvärv av Telia Companys TV & Media-verksamhet, vilket inkluderar TV4 i Sverige och MTV Finland. Transaktionen görs på basis av ett bolagsvärde om SEK 6,55 miljarder på en kontant- och skuldfri basis och den förväntas stänga under Q3 2025, villkorat av att sedvanliga regulatoriska godkännanden har erhållits.

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026