Uppdrag

Vinge företräder PSG Equity vid investering i Visit Group International AB

Vinge har företrätt den internationella private equity-firman PSG Equity i samband med dess investering i Visit Group International AB ("Visit Group").

Visit Group, med huvudkontor i Göteborg, är marknadsledande i Norden inom hotell- och reseteknik och tillhandahåller programvara för kollaborativ handel till leverantörer av destinationsupplevelser inklusive logi, dagsturer och attraktioner, bergsresorter, färjerederier, nöjesparker och aktivitetsleverantörer. Per augusti 2023 leverare bolaget till fler än 2 200 kunder i över 25 länder. Visit Groups olika mjukvarulösningar skapar ett unikt ekosystem som hjälper hotell- och reseleverantörer att paketera, sälja, distribuera och leverera gästupplevelser.

PSG är ett private equity-bolag inom tillväxt som samarbetar med mjukvaru- och teknikbaserade tjänsteföretag för att hjälpa dem att navigera i transformativ tillväxt, kapitalisera på strategiska möjligheter och bygga starka team. PSG har stöttat mer än 130 företag och hanterat över 470 tilläggsförvärv och bidrar med omfattande investeringserfarenhet, djup expertis inom programvara och teknik samt ett åtagande att samarbeta med ledningsgrupper.

Med PSG:s stöd kommer Visit Group att investera för att påskynda både organisk och icke-organisk tillväxt i regionen genom att bredda utbudet och omfattningen av lösningarna som erbjuds till dess kunder. Transaktionen är PSG:s första plattformsinvestering i Sverige och Norge. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Samra Tesser, Gustav Wahlberg och Jonatan Stentorp (M&A), Axel Lennartsson (IP), Gulestan Ali (Arbetsrätt), Martin Boström (Avtal), Carla Zachariasson (IT), Arthur Kinski (GDPR), Maja Höglund (Compliance), Karl-Gustaw Tobola och August Ahlin (Finansiering), Frida Ställborn (Fastighet) samt Emma Emsjö och Johanna Engström (Transaction Support Coordinators). 

Relaterat

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Aktiebolaget Näckström

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärvet av Aktiebolaget Näckström från Vectura Fastigheter AB. Aktiebolaget Näckströms huvudsakliga tillgångar utgörs av fastigheten Stockholm Näckström 6 (Arsenalsgatan 8) och Villa Täcka udden.
16 oktober 2025

Vinge har företrätt FAM i samband med investering i GreenIron

Vinge har företrätt FAM AB, som ägs av Wallenbergstiftelserna, i samband med investering i GreenIron H2 AB. Genom rundan reste GreenIron totalt 125 miljoner kronor i ytterligare finansiering från befintliga aktieägare, varvid FAM nu blir bolagets största ägare.
16 oktober 2025