Uppdrag

Vinge företräder PSG Equity vid investering i Visit Group International AB

Vinge har företrätt den internationella private equity-firman PSG Equity i samband med dess investering i Visit Group International AB ("Visit Group").

Visit Group, med huvudkontor i Göteborg, är marknadsledande i Norden inom hotell- och reseteknik och tillhandahåller programvara för kollaborativ handel till leverantörer av destinationsupplevelser inklusive logi, dagsturer och attraktioner, bergsresorter, färjerederier, nöjesparker och aktivitetsleverantörer. Per augusti 2023 leverare bolaget till fler än 2 200 kunder i över 25 länder. Visit Groups olika mjukvarulösningar skapar ett unikt ekosystem som hjälper hotell- och reseleverantörer att paketera, sälja, distribuera och leverera gästupplevelser.

PSG är ett private equity-bolag inom tillväxt som samarbetar med mjukvaru- och teknikbaserade tjänsteföretag för att hjälpa dem att navigera i transformativ tillväxt, kapitalisera på strategiska möjligheter och bygga starka team. PSG har stöttat mer än 130 företag och hanterat över 470 tilläggsförvärv och bidrar med omfattande investeringserfarenhet, djup expertis inom programvara och teknik samt ett åtagande att samarbeta med ledningsgrupper.

Med PSG:s stöd kommer Visit Group att investera för att påskynda både organisk och icke-organisk tillväxt i regionen genom att bredda utbudet och omfattningen av lösningarna som erbjuds till dess kunder. Transaktionen är PSG:s första plattformsinvestering i Sverige och Norge. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Samra Tesser, Gustav Wahlberg och Jonatan Stentorp (M&A), Axel Lennartsson (IP), Gulestan Ali (Arbetsrätt), Martin Boström (Avtal), Carla Zachariasson (IT), Arthur Kinski (GDPR), Maja Höglund (Compliance), Karl-Gustaw Tobola och August Ahlin (Finansiering), Frida Ställborn (Fastighet) samt Emma Emsjö och Johanna Engström (Transaction Support Coordinators). 

Relaterat

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025

Vinge biträder OsteoCentric i budet på Integrum

OsteoCentric Oncology and Bone Anchored Prostheses, LLC, ett dotterbolag till OsteoCentric Technologies, Inc., har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Integrum AB (publ). Erbjudandet värderar samtliga aktier i Integrum till cirka 939 miljoner kronor.
23 juli 2025

Vinge företräder Investor vid dess saminvestering i det SEK 55 miljarder offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox som leds av EQT X

Vinge företräder Investor AB (publ) (”Investor”) vid dess saminvestering i det offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox AB (publ) (”Fortnox”) som leds av EQT X tillsammans med First Kraft AB (ägt av Olof Hallrup), genom Omega II AB (”Omega II”). Fortnox erbjuder kritisk mjukvarubaserad infrastruktur för svenska små och medelstora företag och har en historik av lönsam tillväxt.
22 juli 2025