Uppdrag

Vinge företräder PSG Equity vid investering i Visit Group International AB

Vinge har företrätt den internationella private equity-firman PSG Equity i samband med dess investering i Visit Group International AB ("Visit Group").

Visit Group, med huvudkontor i Göteborg, är marknadsledande i Norden inom hotell- och reseteknik och tillhandahåller programvara för kollaborativ handel till leverantörer av destinationsupplevelser inklusive logi, dagsturer och attraktioner, bergsresorter, färjerederier, nöjesparker och aktivitetsleverantörer. Per augusti 2023 leverare bolaget till fler än 2 200 kunder i över 25 länder. Visit Groups olika mjukvarulösningar skapar ett unikt ekosystem som hjälper hotell- och reseleverantörer att paketera, sälja, distribuera och leverera gästupplevelser.

PSG är ett private equity-bolag inom tillväxt som samarbetar med mjukvaru- och teknikbaserade tjänsteföretag för att hjälpa dem att navigera i transformativ tillväxt, kapitalisera på strategiska möjligheter och bygga starka team. PSG har stöttat mer än 130 företag och hanterat över 470 tilläggsförvärv och bidrar med omfattande investeringserfarenhet, djup expertis inom programvara och teknik samt ett åtagande att samarbeta med ledningsgrupper.

Med PSG:s stöd kommer Visit Group att investera för att påskynda både organisk och icke-organisk tillväxt i regionen genom att bredda utbudet och omfattningen av lösningarna som erbjuds till dess kunder. Transaktionen är PSG:s första plattformsinvestering i Sverige och Norge. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Samra Tesser, Gustav Wahlberg och Jonatan Stentorp (M&A), Axel Lennartsson (IP), Gulestan Ali (Arbetsrätt), Martin Boström (Avtal), Carla Zachariasson (IT), Arthur Kinski (GDPR), Maja Höglund (Compliance), Karl-Gustaw Tobola och August Ahlin (Finansiering), Frida Ställborn (Fastighet) samt Emma Emsjö och Johanna Engström (Transaction Support Coordinators). 

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025