Uppdrag

Vinge företräder Cinclus Pharma i samband med notering på Nasdaq Stockholm

Vinge företräder Cinclus Pharma Holding AB (publ) (”Cinclus Pharma”) i samband med ett erbjudande av nyemitterade stamaktier och notering på Nasdaq Stockholm. Första dag för handel är den 20 juni 2024.

Erbjudandet kommer att tillföra Cinclus Pharma cirka 787 miljoner SEK före avdrag för emissionskostnader och under förutsättning att övertilldelningsoptionen utnyttjas fullt ut. I samband med erbjudandet genomför Cinclus Pharma även en kvittningsemission till erbjudandepriset i syfte att konvertera utestående brygglån. 

Cinclus Pharma är ett läkemedelsbolag i klinisk fas som fokuserar på utveckling av läkemedelskandidaten linaprazan glurate, en patentskyddad ”prodrug” av molekylen linaprazan. Linaprazan glurate representerar en ny och innovativ verkningsmekanism för behandling av erosiv GERD.

Vinges team består huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Amanda Knutsson, Anna Svensson, Michaela Ådén och Filip Magnusson (Kapitalmarknad och Publik M&A), Stojan Arnestål (IP/Life science), Maria Schultzberg (Företagsbeskattning), Mathilda Persson (Kommersiella avtal), Gulestan Ali (Compliance), Nicklas Thorgerzon (IT/GDPR), Jonatan Stentorp (Arbetsrätt) samt Sofia Haggren (Finansiering).

 

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026