Uppdrag

Vinge företräder BHG Group i samband med förvärv av Hemmy

24 februari 2022 Arbetsrätt M&A

Vinge har företrätt BHG Group AB:s koncernbolag inom vitvaror och hushållsprodukter, Vitvaruexperten.com Nordic AB, i samband med dess förvärv av drygt 51 % av Hemmy AB med en option om att förvärva upp till 100 %.

Hemmy.se säljer vitvaror, hushållsapparater samt hem- och trädgårdsprodukter online i Sverige. År 2021 omsatte Hemmy.se 103 MSEK.

BHG Group är den största onlineaktören inom konsumenthandel i Norden och den största onlineaktören i Europa inom Home Improvement, som innefattar både Do-It-Yourself och Heminredning. BHG Groups e- handelsverksamheter har drygt 2.000 anställda och inkluderar över 100 onlinedestinationer och 70 showrooms. Huvudkontoret ligger i Malmö med verksamheter i de flesta europeiska länder. BHG Group är noterat på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Kristian Ford, Sofie Nordgren, Carl Trolle Olsson, Daniel Melander Björner, Lisa Bourghardt, Simona Mullai, Martin Svanberg och Johanne Örnfeldt Svensson.

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026