Uppdrag

Vinge biträder vid försäljning av mySafety Group

16 januari 2023 M&A

Vinge har biträtt Litorina och övriga aktieägare i mySafety Group AB vid försäljning av aktierna i bolaget till ett konsortie bestående av Empir Group AB och ett antal nuvarande och tidigare ledande befattningshavare i mySafety-koncernen.

mySafety uppfann ID-skyddsförsäkringen 2008 och har sedan dess varit nordisk marknadsledare och innovatör inom området bedrägeri- och ID-skyddsförsäkringar. År 2021 omsatte mySafety ca 352 MSEK med ett EBITDA om ca 38 MSEK.

Vinges team bestod i huvudsak Johan Winnerblad, Per Kling, Gunilla Nyman och Ellinore Boström Andersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025