Uppdrag

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

19 mars 2026 Bank och finans

Vinge har biträtt i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.

EcoDataCenter är en svensk datacenterleverantör med fokus på hållbara och säkra datacenterlösningar, och ägs av den svenska fondförvaltaren Areim AB.

EcoDataCenter avser att ansöka om notering av obligationerna på Nasdaq Stockholm inom 60 dagar från emissionsdagen. Emissionslikviden kommer att användas för allmänna bolagsändamål.

Emissionen initierades genom omvända förfrågningar. ABG Sundal Collier and Nordea Bank Abp agerade bookrunners.

Vinges team bestod av Arvid Weimers, August Ahlin och Olivia Carlsten.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026