Uppdrag

Vinge har företrätt Hansa Biopharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Hansa Biopharma AB (publ), ett biofarmabolag i kommersiell fas som utvecklar innovativa, livräddande och livsförändrande behandlingar för patienter med sällsynta immunologiska sjukdomstillstånd, noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett amerikanskt konvertibellåneförvärvsavtal avseende seniora icke-säkerställda konvertibla skuldebrev med ett sammanlagt nominellt belopp om 30 miljoner USD.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Joel Magnusson, Elias Kröger och Nell Silander (Kapitalmarknad och publik M&A).

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026