Uppdrag

Vinge biträder SAF-HOLLAND i budet på Haldex

SAF-HOLLAND SE har lämnat ett rekommenderat kontanterbjudande till aktieägarna i Haldex AB (publ). Erbjudandet värderar samtliga utestående aktier i Haldex till cirka 3,2 miljarder kronor. Vinge biträder SAF-HOLLAND.

Vinges team består av Erik Sjöman,Martin Svanberg och Linn Adelwald.

 

 

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB.
12 februari 2025

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP)

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP) samband med förvärvet av Munters FoodTechs verksamhet för utrustning till livsmedelsindustrin (FoodTech Equipment).
12 februari 2025

Vinge har biträtt Gränges i samband med refinansieringen av dess hållbarhetslänkade kreditfacilitet

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) (”Gränges”), en global ledare inom valsning och återvinning av aluminium för utvalda nischer, i samband med refinansieringen av bolagets hållbarhetslänkade kreditfacilitet, som stödjer Gränges hållbarhetsmål.
10 februari 2025