Uppdrag

Vinge biträder Geveko vid dess första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 170 miljoner och ingående av super senior RCF

31 mars 2025 Bank och finans

Vinge har biträtt Geveko Holding AB (publ) i samband med dess första emission av seniora säkerställda obligationer med rörlig ränta om EUR 170 miljoner (inom ett rambelopp om EUR 325 miljoner) samt vid ingåendet av en super senior revolverande kreditfacilitet med en nordisk bank.

Obligationerna och kreditfaciliteten omfattas av ett gemensamt säkerhetspaket enligt ett borgenärsavtal (intercreditor agreement) och ett vattenfallsarrangemang.

Pareto Securities AB agerade sole bookrunner i transaktionen.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn, Arvid Weimers och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025