Uppdrag

Vinge biträder Geveko vid dess första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 170 miljoner och ingående av super senior RCF

31 mars 2025 Bank och finans

Vinge har biträtt Geveko Holding AB (publ) i samband med dess första emission av seniora säkerställda obligationer med rörlig ränta om EUR 170 miljoner (inom ett rambelopp om EUR 325 miljoner) samt vid ingåendet av en super senior revolverande kreditfacilitet med en nordisk bank.

Obligationerna och kreditfaciliteten omfattas av ett gemensamt säkerhetspaket enligt ett borgenärsavtal (intercreditor agreement) och ett vattenfallsarrangemang.

Pareto Securities AB agerade sole bookrunner i transaktionen.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn, Arvid Weimers och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026