Uppdrag

Vinge biträder Geveko vid dess första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 170 miljoner och ingående av super senior RCF

31 mars 2025 Bank och finans

Vinge har biträtt Geveko Holding AB (publ) i samband med dess första emission av seniora säkerställda obligationer med rörlig ränta om EUR 170 miljoner (inom ett rambelopp om EUR 325 miljoner) samt vid ingåendet av en super senior revolverande kreditfacilitet med en nordisk bank.

Obligationerna och kreditfaciliteten omfattas av ett gemensamt säkerhetspaket enligt ett borgenärsavtal (intercreditor agreement) och ett vattenfallsarrangemang.

Pareto Securities AB agerade sole bookrunner i transaktionen.

Vinges team bestod av Henrik Ossborn, Arvid Weimers och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026