Uppdrag

Vinge biträder EQT Infrastructure II i samband med försäljningen av Hector Rail till Ancala Infrastructure

Vinge har biträtt EQT Infrastructure II i samband med ingående av avtal om att sälja Hector Rail-koncernen till Ancala European Infrastructure Fund II.

Hector Rail förvärvades av EQT Infrastructure II i november 2014 och är den största privata järnvägsoperatören i Skandinavien med betydande verksamhet även i Tyskland. Med en tågflotta på över 100 lok och 400 anställda (inklusive cirka 250 lokförare), så transporterar Hector Rail gods till en stor kundbas. Hector Rail bedriver även en växande plattform i Tyskland, som utgör den största marknaden för godstransporter på järnväg i Europa, inriktad på attraktiva nisch-segment såsom energi och intermodala transporter.

Vinges team bestod av Daniel Rosvall, Karl Klackenberg, Milad Kamali och Olivia Belding (M&A), Mikael Ståhl och Axel Jansson (Banking and Finance), Mathilda Persson (Commercial Agreements) och Kristoffer Sällfors (Regulatory).

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety AB i samband med förvärvet av Trimtec

Trimtec är en svensk återförsäljare av högteknologiska precisionsinstrument.
14 februari 2025

Vinge bistår Gotlandsbolaget i satsningen på framtidens sjöfart

Gotlandsbolaget har tagit ett viktigt steg mot en mer hållbar framtid genom att beställa den snabbgående katamaranen Gotland Horizon X, som kommer att drivas av fossilfria bränslen. För Vinge har det varit ett privilegium att bistå Gotlandsbolaget med rådgivning under processen.
14 februari 2025

Vinge företräder Industrifonden i samband med deras investering i Agteria Biotech

Vinge företräder Industrifonden i samband med deras deltagande i Agteria Biotech AB’s seed-finansiering. Rundan leddes av Industrifonden och AgriZeroNZ.
13 februari 2025