Uppdrag

Vinge biträder Bilia vid obligationsemission och återköpserbjudande

Vinge biträder Bilia AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 800 miljoner (inom en ram om SEK 1500 miljoner) och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2023.

DNB Markets, en del av DNB Bank ASA, filial Sverige och Nordea Bank Abp agerade joint bookrunners och dealer managers i transaktionen.

Emissionslikviden från den nya obligationen används för att finansiera återköpserbjudandet och för allmänna företagsändamål, och obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Nasdaq Stockholms lista för företagsobligationer. Obligationerna har en löptid om fem år och emitterades med en ränta på STIBOR 3m + 275 baspunkter.

Vinges team bestod av Anders Strid, Lionardo Ojeda och August Ahlin.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026