Uppdrag

Vinge biträder Bilia vid obligationsemission och återköpserbjudande

Vinge biträder Bilia AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 800 miljoner (inom en ram om SEK 1500 miljoner) och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2023.

DNB Markets, en del av DNB Bank ASA, filial Sverige och Nordea Bank Abp agerade joint bookrunners och dealer managers i transaktionen.

Emissionslikviden från den nya obligationen används för att finansiera återköpserbjudandet och för allmänna företagsändamål, och obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Nasdaq Stockholms lista för företagsobligationer. Obligationerna har en löptid om fem år och emitterades med en ränta på STIBOR 3m + 275 baspunkter.

Vinges team bestod av Anders Strid, Lionardo Ojeda och August Ahlin.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026