Uppdrag

Vinge biträder arrangörer i samband med Sehlhall Fastigheters emission av hållbara obligationer och refinansiering

26 mars 2024 Bank och finans

Vinge biträder arrangörerna i samband med Sehlhall Fastigheter AB:s (”Bolaget”) emission av seniora, säkerställda och hållbara obligationer om SEK 200 miljoner och i samband med ett parallellt förtida återinlösen av existerande obligationer emitterade i dess dotterbolag, Sehlhall Holding AB (”Dotterbolaget”).

De nya obligationerna löper med en rörlig ränta om STIBOR 3M + 8.00% och förfaller i mars 2027. Bolaget avser att ansöka om upptagande till handel av de nya obligationerna på Nasdaq Stockholms lista för hållbara obligationer.

Emissionen av de nya obligationerna tecknades genom återköp av utestående obligationer i Dotterbolaget samt mot kontant vederlag. Bolagets återköp skedde delvis genom att existerande obligationsinnehavare i Dotterbolaget betalat för nya obligationer med deras existerande obligationsinnehav och delvis mot utställande av efterställda reverser.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) och Swedbank AB (publ) har agerat Joint Bookrunners. Swedbank AB (publ) har även agerat Sole Structuring Advisor för Bolagets hållbara ramverk.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Arvid Weimers, Lionardo Ojeda, Felix Möller, August Ahlin och Rebecka Margolin.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026