Uppdrag

HuiTai Investment Groups svenska dotterbolag Bröderna Hanssons i Göteborg Export förvärvar Fiskexporten Varberg

6 mars 2019 M&A

Advokatfirman Vinge har biträtt Bröderna Hanssons i Göteborg Export AB vid förvärvet av Fiskexporten Varberg Aktiebolag från ägarfamiljen. 

Bröderna Hanssons i Göteborg Export är sedan våren 2018 en del av Huitai Investment Group Ltd. Förvärvet är en del av Bröderna Hanssons i Göteborg Exports långsiktiga satsning på fortsatt tillväxt och förmåga till att stärka koncernens helhetserbjudande. 

"Bröderna Hanssons ökade 2018 sin omsättning med 37 miljoner till nära 490 miljoner. Genom förvärvet av Varberg Fiskexport stärker Bröderna Hansson sitt erbjudande vad gäller färdigmat vilket på sikt kommer innebära möjligheter att utveckla verksamheten i Varberg ytterligare. Anläggningen i Varberg är av högsta klass och kommer skapa bra förutsättningar till en fortsatt expansion av koncernens verksamhet, säger Håkan Wing, vd för Bröderna Hanssons i Göteborg Export.  

Huitai Investment Group Ltd. är ett noterat industrikonglomerat i Binzhou, Shandong-provinsen i Kina. Bolaget har en årlig omsättning på över 2,1 miljarder kronor och över 3 000 anställda. Bolagets verksamhet omfattar områden såsom rå saltproduktion, marinkemisk teknik, fiskodling och vindkraftsproduktion.   

Fiskexporten Varberg grundades år 1897 och har huvudkontor i Varberg. Fiskexporten Varberg producerar, bearbetar och marknadsför färska fisk- och skaldjursprodukter till matgrossister, distributörer och detaljhandelskedjor i Norden.  

KPMG var finansiell rådgivare till Bröderna Hanssons genom Anders Cedergren och Lowe Fallmar. 

Advokatfirman Vinge var legal rådgivare till Bröderna Hanssons genom Christian Riddarbo, Elin Siwers och Hampus Wahlberg. 

Relaterat

Vinge har företrätt Arkivia i samband med en kapitalanskaffning om 40 miljoner

Vinge har företrätt legaltech-bolaget Arkivia i samband med en fulltecknad nyemission om 40 miljoner kronor med nya och befintliga ägare. Rundan leddes av node.vc. I samband med nyemissionen tecknade Arkivia även Advokatsamfundets första ramavtal för ett ärendehanteringssystem.
5 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026