Uppdrag

Vinges grupp Forensic, Risk & Compliance bistår Tele2

Tele2 har beslutat att lämna Kazakstan och har idag publicerat villkoren för transaktionen.

I samband med utträdet har Tele2 sammanställt den omfattande utträdesrapporten "Tele2 Kazakhstan - Exit Report on Ethics and Compliance". Utträdesrapporten är ett led i Tele2s åtagande att agera affärsetiskt, bekämpa korruption och vara transparanta mot aktieägare och marknaden. 
 
Vinges grupp Forensic, Risk & Compliance har bistått Tele2 vid bolagets analys och rapportering av det antikorruptionsarbete som Tele2 har bedrivit sedan de kom till Kazakstan. I utträdesrapporten beskriver Tele2 sin metod för att identifiera och adressera korruptionsrisker. Denna metod är baserad på Vinges utarbetade best practice - ett complianceprogram bestående av 10 steg som företag och organisationer bör implementera för att förebygga mutor och korruption i sin verksamhet. 

”Det är väldigt roligt att jobba med ett bolag som tar riskerna för korruption på allvar. Allt går inte att förebygga, men man kan införa regelverk och processer som minskar risken väsentligt” säger Mia Falk, Head of Forensic, Risk & Compliance hos Vinge.

För mer information, vänligen se Tele2s pressmeddelande samt Tele2 Kazakhstan - Exit Report on Ethics and Compliance

Vinges team bestod av Mia Falk och Hayaat Ibrahim.
 

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026