Uppdrag

Vinges grupp Forensic, Risk & Compliance bistår Tele2

Tele2 har beslutat att lämna Kazakstan och har idag publicerat villkoren för transaktionen.

I samband med utträdet har Tele2 sammanställt den omfattande utträdesrapporten "Tele2 Kazakhstan - Exit Report on Ethics and Compliance". Utträdesrapporten är ett led i Tele2s åtagande att agera affärsetiskt, bekämpa korruption och vara transparanta mot aktieägare och marknaden. 
 
Vinges grupp Forensic, Risk & Compliance har bistått Tele2 vid bolagets analys och rapportering av det antikorruptionsarbete som Tele2 har bedrivit sedan de kom till Kazakstan. I utträdesrapporten beskriver Tele2 sin metod för att identifiera och adressera korruptionsrisker. Denna metod är baserad på Vinges utarbetade best practice - ett complianceprogram bestående av 10 steg som företag och organisationer bör implementera för att förebygga mutor och korruption i sin verksamhet. 

”Det är väldigt roligt att jobba med ett bolag som tar riskerna för korruption på allvar. Allt går inte att förebygga, men man kan införa regelverk och processer som minskar risken väsentligt” säger Mia Falk, Head of Forensic, Risk & Compliance hos Vinge.

För mer information, vänligen se Tele2s pressmeddelande samt Tele2 Kazakhstan - Exit Report on Ethics and Compliance

Vinges team bestod av Mia Falk och Hayaat Ibrahim.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025

Vinge har företrätt EQT VIII i samband med försäljningen av Recover till Pangea AS

Recover är en ledande specialist inom fastighetssanering i Skandinavien. Sedan EQT:s förvärv 2020 har Recover investerat i digitalisering och avyttrat icke-kärnverksamheter för att stärka fokuset på vatten, brand och andra centrala tjänster inom fastighetssanering.
2 juli 2025

Vinge biträder XPartners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder XPartners Samhällsbyggnad AB (”XPartners”) vid dess emission av seniora, säkerställda obligationer om SEK 3 miljarder
2 juli 2025