Uppdrag

Vinge har rådgivit Gotlandsbolaget i samband med fartygsförsäljningar

30 november 2022 Sjö‑ och transporträtt M&A

Gotlandsbolaget och dess dotterbolag Gotland Tankers, har genomfört fyra lyckade försäljningar av tankfartygen M/T Gotland Carolina, M/T Gotland Sofia, M/T Gotland Aliya respektive M/T Gotland Marieann.

Fartygen är byggda mellan 2006 och 2008 i den egna serien Gotland Class. Vinge har rådgivit Gotlandsbolaget genom affärerna och bistått vid kontraktsförhandlingar, leverans av fartygen samt avregistrering från Bahamas fartygsregister.

Vinges team har bestått av Paula Bäckdén och Hanna Marberg med stöttning av Amelia Rihs och, i bolagsrättsliga frågor, Petronella Hallberg. Försäljningarna innebär att alla fartyg i Gotland Class har sålts och är enligt Gotlandsbolaget ett led i bolagets strategi att fokusera än mer på industriell sjöfart och infrastruktur.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025