Uppdrag

Vinge har rådgivit Gotlandsbolaget i samband med fartygsförsäljningar

30 november 2022 Sjö‑ och transporträtt M&A

Gotlandsbolaget och dess dotterbolag Gotland Tankers, har genomfört fyra lyckade försäljningar av tankfartygen M/T Gotland Carolina, M/T Gotland Sofia, M/T Gotland Aliya respektive M/T Gotland Marieann.

Fartygen är byggda mellan 2006 och 2008 i den egna serien Gotland Class. Vinge har rådgivit Gotlandsbolaget genom affärerna och bistått vid kontraktsförhandlingar, leverans av fartygen samt avregistrering från Bahamas fartygsregister.

Vinges team har bestått av Paula Bäckdén och Hanna Marberg med stöttning av Amelia Rihs och, i bolagsrättsliga frågor, Petronella Hallberg. Försäljningarna innebär att alla fartyg i Gotland Class har sålts och är enligt Gotlandsbolaget ett led i bolagets strategi att fokusera än mer på industriell sjöfart och infrastruktur.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026