Uppdrag

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

9 februari 2026 M&A

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.

Alpha Brands är ett norskt bolag med försäljning av drycker till dagligvaruhandeln inom kategorin ”NoLo”, d.v.s. alkoholfria och alkoholsvaga drycker. I och med förvärvet av Alpha Brands stärker Viva Wine Group sin ställning både på den norska marknaden och inom denna växande kategori.

Vinges team bestod av Anna Jonsson, Michaela Ådén, Lisa Bourghardt, Hedvig Josefson, Tilda Hall och Tove Hallbäck.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026