Uppdrag

Vinge har företrätt VGS Aircraft Holding Limited

21 februari 2011

Vinge har företrätt tre av VGS Aircraft Holding (Ireland) Limiteds dotterbolag vid ett antal olika flygplanstransaktioner: 

  • Johannesburg Limited och Olbia Limited vid refinansiering av en flotta om 10 flygplan. Långivare till de båda dotterbolagen är GE Japan Corporation. 
  • VGS Investments One Limited vid lease av ett flygplan till flygbolaget SIA Smartlynx Airlines. Långivare till VGS Investments Limited är Norddeutsche Landesbank. 
  • Olbia Limited vid finansiering och lease av ett flygplan till flygbolaget Jet2.com samt vid köp, finansiering och lease av två flygplan till Air Berlin. Långivare till Olbia Limited är GE Japan Corporation. 
  • Johannesburg Limited vid refinansiering av sju flygplan. Långivare till Johannesburg Limited är HSH Nordbanks AG. 


VGS Aircraft Holding (Ireland) Limited är ett joint venture mellan Volito Aviation AB och ett bolag inom Goldman Sachs Group.

Vinges team vid de olika transaktionerna bestod bland annat av Henrik Ossborn, Johan Ragnar och Susanne Samuelsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026