Uppdrag

Vinge har företrätt Partech i samband med investering i Billogram

14 september 2021 M&A

Vinge har företrätt det globala investeringsbolaget Partech i samband med investering i Billogram om EUR 35 miljoner.

Det nya kapitalet kommer att användas för Billograms expansion på sex nya marknader och en fördubbling av personalstyrkan. Partech är känt för att ha investerat i globala mjukvarubolag med rötter i Europa som Ecovadis, M-Files eller Sendinblue, enhörningsbolag som Jellysmack, Rohlik, Sorare, Toss och svenska digitala modemärket NA-KD. Billogram erbjuder en kundrelationsförstärkande plattform som säkerställer betalningar i tid, höjer kundnöjdheten och förebygger kundförlust.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Johan Larsson, Ulrich Ziche, Maria Dahlin Kolvik, Rickard Vernet, Selma Beganovic, Daniel Daun och Johanne Örnfeldt Svensson.

 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026