Uppdrag

Vinge har företrätt NextSolution Sweden AB

9 december 2013

Vinge har företrätt NextSolution Sweden AB i samband med en riktad nyemission till Bonnier Dagstidningar AB. NextSolution Sweden AB utvecklar, indirekt genom sitt dotterbolag HittaHem Bostadsförmedling i Malmö AB, internettjänster för aktörer på bostadsmarknaden i Sverige, bland på hittahem.se.

Delägare Henrik Ossborn tillsammans med bland andra biträdande juristerna Susanne Samuelsson och Christian Lindhé har biträtt NextSolution Sweden AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023