Uppdrag

Vinge har företrätt Great Security och Garda Group i samband med förvärvet av Comdate Norrlarm

Vinge har företrätt Great Security, ett av Sveriges största säkerhetsföretag, i samband med förvärvet av Comdate Norrlarm, norra Sveriges största oberoende larm- och säkerhetsföretag. Genom förvärvet får Great Security en starkare närvaro i regionen samt direkt tillgång till denna geografiska marknad.

Comdate Norrlarm är en ledande aktör inom larm- och säkerhetsbranschen och erbjuder avancerade säkerhetslösningar inom områdena inbrottslarm, brandlarm, kameraövervakning och passagesystem.

Great Security ingår sedan tidigare i Garda Group-koncernen som är en av norra Europas största leverantör av fysisk säkerhet. Garda Group består av säkerhetsbolag i Sverige, Danmark, Norge, Finland och Tyskland. Tillsammans har bolagen ca 2 100 anställda och med en årlig omsättning på över 5 miljarder SEK.

Vinges team bestod främst av Carl Sander, Linus Adolfsson och Sara Hammond (M&A), Simon Söderholm och Gulestan Ali (Arbetsrätt), Carla Håkansson, Elis Allmark och Nicklas Thorgerzon (Kommersiella avtal, IT och GDPR), Johan Gavelin och Siri Blomberg (IP), Kristoffer Sällfors (Offentlig upphandling), Dagne Sabockis och Martin Hammarskiöld (FDI) samt Cecilia Loctander (Transaktionssupport).

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025