Uppdrag

Vinge har företrätt CELLINK AB (publ) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt CELLINK AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Growth Market till Nasdaq Stockholms huvudmarknad, med ett uppskattat börsvärde om cirka 4,1 miljarder SEK. Prospektet offentliggjordes den 15 april 2020 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 20 april 2020.

CELLINK är ett nischat life-science bolag som utvecklar och levererar life-science lösningar för cellkultivering. CELLINK fokuserar på tre applikationsområden som inkluderar bioprinting, analysis och liquid handling & bioprocessing. Målet är att utveckla och kommersialisera cellkultiveringsteknologier som kan leda till att forskare har möjligheten att skapa mänskliga organ från 3D-bioskrivning för farmaceutiska och kosmetiska applikationer.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Wibeke Sorling, Edin Agic och Johanna Hamrefält (Kapitalmarknad och Publik M&A) samt Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Företagsbeskattning).

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026