Uppdrag

Vinge har företrätt APM Human Services International Limited i samband med förvärv av Clustera Sverige AB

1 februari 2022 M&A Arbetsrätt Immaterialrätt

Clustera Sverige AB är en av Sveriges ledande aktörer inom arbetsförmedlingsmarknaden. Förvärvet är ett steg i APMs inträde på den svenska marknaden. Med kontor på cirka 40 orter över Sverige är Clustera en licensierad leverantör för Arbetsförmedlingen.

Vinges team bestod av Johanna Hamrefält (projektledare), Christian Riddarbo, Linus Adolfsson (M&A), Adam Loewenstein (Fastighet), Beatrice Randow (fastighet), Anna Ståhlklo (arbetsrätt) och Anna Högsten (IP/IT).

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026