Uppdrag

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

30 april 2026 M&A

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.

Patrix är en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter, mest känd för sin flaggskeppslösning Patricia®, ett av de mest etablerade och mest använda systemen för hantering av immateriella rättigheter på marknaden. Patricia-plattformen har betjänat sin kundbas, som främst består av advokatbyråer, i trettio år och används aktivt av nästan 400 kunder. Patrix har sitt huvudkontor i Göteborg, Sverige.

Anaqua är den ledande leverantören av teknik och tjänster för innovation och hantering av immateriella rättigheter och betjänar IP-experter inom både företag och advokatbyråer. Anaqua har sitt huvudkontor i Boston, USA, med kontor i USA, Europa, Asien och Australien.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Manon de Cooman, Michella Said, Sebastian Holmberg (M&A), Anders Leissner (Sanktioner), Sam Seddigh, Emil Lindwall (Arbetsrätt), Nicklas Thorgerzon, Therese Baltzarsson  (IT / GDPR), Mario Saad, Malin Dejke (Kommersiella Avtal), Ian Jonson, Melinda Oldenburg (Immateriella Rättigheter), Hedvig Merkel (Fastighet) och Jasmina Skandrani (Transaction Support).

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026