Uppdrag

Vinge har biträtt Tobii AB (publ) i samband med en emission

27 februari 2019 Bank och finans

Vinge har biträtt Tobii AB (publ) i samband med bolagets emission av 3-åriga säkerställda obligationer om 300 miljoner kronor under en låneram om 600 miljoner kronor.

Obligationerna förfaller i februari 2022. Carnegie Investment Bank AB (publ) agerade arrangör. Likviden från emissionen används till att ersätta nuvarande förvärvsfinansiering (inklusive lånefaciliteter), samt till finansiering av framtida förvärv och för allmänna företagsändamål.
 
Räntesatsen fastställdes till 3 månaders STIBOR + 575 baspunkter. Obligationerna kommer att vara säkerställda genom pant i aktier i nuvarande och framtida materiella dotterbolag och vissa koncerninterna lån.  
 
Vinges team bestod i huvudsak av Louise Brorsson Salomon, Josefine Larsson, Pauline Lagerstrand och Rikard Lindahl.
 

Relaterat

Vinge har företrätt Studentbostäder i Norden AB i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Studentbostäder i Norden AB (publ), ett fastighetsbolag vars aktier är noterade på Nasdaq First North Premier Growth Market, i samband med en övertecknad företrädesemission varigenom Studentbostäder i Norden AB (publ) tillförs cirka 145 miljoner kronor före avdrag för emissionskostnader.
25 april 2025

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025