Uppdrag

Vinge har biträtt Swegon vid förvärv av ABC Ventilationsprodukter AB

13 september 2022 M&A Fastigheter och Entreprenad

Vinge har biträtt Swegon vid förvärv av ABC Ventilationsprodukter AB, en svensk ledande aktör inom takhuvar, ventilationsgaller, spjäll och brandskyddsprodukter.

ABC Ventilationsprodukter grundades 1976, har 90 anställda med huvudkontor och produktion i Borås. Nettoförsäljningen uppgick 2021 till 138 MSEK.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Magnus Pauli, Johanna Hamrefält (M&A), Adam Lowenstein (Fastighet) och Fredrik Löwenclou (M&A).

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026