Uppdrag

Vinge har biträtt SmartCella Holding AB i samband med kapitalanskaffning

8 juli 2024 M&A

Vinge har biträtt SmartCella Holding AB i samband med kapitalanskaffning om EUR 50 miljoner. Kapitalet investerades av bl a AstraZeneca, Fjärde AP-fonden, AMF Pension, SEB-Stiftelsen, Handelsbanken Fonder and RoosGruppen AB. SmartCella är ett världsledande bioteknikföretag som banar väg för framtiden för riktade terapier genom att kombinera förstklassiga leveransplattformar med banbrytande cell- och genterapier.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025