Uppdrag

Vinge har biträtt säljarna vid försäljningen av Konsert Strategy & IP AB

10 september 2024

Konsert Strategy & IP är ett svenskt managementkonsultbolag som erbjuder tjänster inom affärsstrategi och immateriella rättigheter. Förvärvaren var Rouse International som är en ledande internationell aktör inom immaterialrättstjänster.

Vinges team bestod av Magnus Pauli, Johanna Hamrefält (Projektledare), Amelia Rihs, Anna Drugge och Amanda Stoltz.

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026